"ako požiadať o ruku"

Ako naplánovať svadbu pekne od začiatku

Ako naplánovať svadbu je asi prvá myšlienka, ktorá nás napadne po tom, čo sa spamätáme z toho, že už máme prsteň na prste. No skôr ako napíšem pár riadkov o tom kde začať, vám chcem z celého srdca zablahoželať. Nielenže ste našli svojho princa, ale on si dokonca želá, aby ste boli po jeho boku celý život. Ako Vám položil tú otázku  -” Vezmeš si ma?” ? Bolo to niečo šialené v dave ľudí alebo naopak romantické v súkromí? Nech už to bolo akokoľvek, daný moment pre Vás oboch znamená dôležitý prielom vo vašich životoch.

Povedali ste svoje prvé “ÁNO” a teraz Vás čaká obdobie plné prípravy Vášho svadobného dňa. Je toho strašne veľa, čo treba vybaviť, toľko detailov, nad ktorými sa treba zamyslieť, ale poďme pekne poporiadku.

Ako naplánovať svadbu, aby to šlo hladko?

Na začiatku je dôležitých 5 bodov, na ktorých by ste sa mali so snúbencom dohodnúť. Podľa mňa sa nedajú riešiť samostatne, nakoľko navzájom úzko súvisia a prelínajú sa.

Radi by ste si povedali svoje ÁNO v deň, ktorý pre Vás niečo znamená?  Bude to dátum, kedy ste sa spoznali, dali prvú pusu alebo práve deň, kedy vás partner požiadal o ruku?

Dátum svadby sa nedá stanoviť len tak jednoducho.

Do úvahy treba vziať viacero skutočnosti:

  • budete mať dostatok času, aby ste to zorganizovali podľa vlastných predstáv?
  • bude to vyhovovať ľuďom, ktorých tam chcete bezpodmienečne mať?
  • bude v tento deň voľný termín v kostole, ktorý ste si vybrali?
  • nie je na tento dátum už nejaká iná rezervácia miestnosti, v ktorej by sa mohla uskutočniť svadobná hostina?
  • nečaká nás v tomto období dôležitá práca, služobná cesta či iná oslava alebo svadba?

Druhým, veľmi dôležitým bodom je predbežný zoznam a počet pozvaných. Tu si treba spísať ľudí, ktorých určite chcete mať na svojej svadbe.

Toto už úzko súvisí s ďalším rozhodnutím, ako je miesto svadobnej hostiny.  Toto si vyberáme na základe toho, akú kapacitu má daná miestnosť a aká je cena za stravnú jednotku.  Najväčšiu položku svadobného rozpočtu tvorí strava, preto sa dohodnite, koľko peňazí ste schopní na vašu svadbu vynaložiť. Ak plánujete väčší počet hostí, zvoľte radšej finančne menej náročné zariadenie. Stanovte si finančný strop, ktorý by ste určite nechceli prekročiť.

V neposlednom rade dôležitým bodom sú vlastné predstavy. Svadobný deň je len jeden, tak nech je presne taký, aký ste si ho vysnívali. Hneď na začiatku si s partnerom povedzte, ako si to predstavujete.  Či chcete, aby išlo o klasickú svadbu so všetkými tradíciami alebo modernú svadbu plnú zaujímavých prekvapení, ako napríklad barmanská show, kúzelník, bublinkári či show s ohňom.

Viem, že vyriešenie týchto otázok nebude jednoduché, ale nikto nepovedal, že to nemôže byť príjemné. Naplánujte si so snúbencom romantický večer, otvorte fľašu vína a spoločne dojdite k rozhodnutiam. Veď aj manželstvo je práve o tom, aby ste spoločne komunikovali a riešili otázky Vášho života.

indesign