Ako udržať svadobný rozpočet pevne v rukách

Aké by bolo všetko jednoduché, keby sme na svadbu mali neobmedzený rozpočet. Chcela by som mať to i tamto…a aj toto je krásne. Pozri na tú nádhernú výzdobu. A tá 5 poschodová torta s našimi pozlátenými menami! Všetko to berieme. Hmmm.

Bohužiaľ, realita je úplne iná. Správame sa práve naopak. Tu by sme mohli ušetriť, toto si urobím sama. Toto vlastne ani nemusím mať…

Áno, svadba dnes predstavuje podstatnú finančnú investíciu dvoch mladých ľudí. Už dávno nie je doba, kedy svadbu platili rodičia nevesty, ale skôr je pre pár veľké plus, keď rodičia prispejú aspoň niečo. Keď sa však pozriem na to z iného uhla pohľadu, je to akoby prvá veľká spoločná skúška, ktorú treba prekonať.

Ako, keď je dnes všetko “svadobné” drahé? Všetko sa dá zvládnuť a aj z mála vyčarovať krásna svadba.

Nechcem však písať, ako sa dá na svadbe ušetriť, ale ako vytvoriť niečo jedinečné a nezaplatiť za to majland.

Tu je niekoľko rád, ako postupovať.

  • Dôležité je, aby vaša vysnívaná svadba bola založená na reálnom finančnom základe. Premyslite si, koľko si môžete dovoliť minúť a z akých zdrojov vašu svadbu budete financovať (koľko máte našetrené, koľko by Vám prispeli rodičia).  Môžete síce pre hostí pripraviť majestátnu svadbu, ale práve kvôli tomu sa hneď na začiatku vášho manželstva zadĺžiť nie je práve na mieste.  Ale áno, časť peňazí sa vám vráti vo forme finančných darov, ale spoliehať sa na nejakú kontrétnu sumu je ako očakávať, že celé leto nebude pršať.  Dary berte ako ďalšie plus pre váš spoločný život.
  • Vytvorte si konkrétnejšiu predstavu o svadobnom rozpočte. Spíšte si predpokladané sumy za jednotlivé položky. Predbežné ceny si jednoducho zistíte na internete.  Každopádne, prezrite si viacero dodávateľov a zisťujte aj možné zľavy.  Hlavne sa na to pýtajte, pretože ak sa vy neopýtate, oni vám to vo väčšine prípadov ani nepovedia.
  • Na základe predchádzajúceho si určite priority. Čoho ste ochotní sa vzdať a čo naopak musíte mať  za každú cenu.  Aj napriek tomu, mal by to byť Váš nezabudnuteľný deň.
  • Veľmi rozumné je založiť si hneď na začiatku “svadobné konto”. Na trhu sú banky, kde si môžte účet založiť bez poplatkov. Buď si naň pošlete s partnerom peniaze jednorázovo, alebo si tam mesačne posielajte určitú sumu peňazí z vašich osobných účtov. Týmto spôsobom nestratíte prehľad nad výdavkami, ktoré súvisia so svadbou.
  • S rozpočtom následne treba pracovať po celý čas príprav. Jeho vytvorením máte prehľad nielen o celkovej výške nákladov na svadbu, ale ja o jednotlivých položkách. A práve s nimi treba pracovať. Buďte kreatívni a premýšľajte nad rôznymi možnosťami. Napríklad, aké sezónne kvety by sa dali využiť a či dekorácia stola by sa nedala využiť ako darček pre hosti. Fantázii sa medze nekladú. Čo keby ste si niečo vyrobili aj sami?

Priemerná svadba v tomto období vyjde cca na 5000 €. Jej najpodstatnejšou časťou sú práve náklady na svadobnú hostinu. Preto naozaj zvážte, či potrebujete, aby bol na svadbe každý Váš známy alebo len ľudia, ktorí pre Vás niečo znamenajú.

Na záver pripájam návrh svadobného rozpočtu, ktorý Vám automaticky prerátava sumy. V prípade otázok mi pokojne napíšte mail.

indesign