Družička – práca na plný úväzok

Každá nevesta má po boku svojho nastávajúceho, s ktorým si plánuje všetko možné, čo sa svadby týka, od výberu prstienkov až po svadobnú cestu. No napriek tomu nevesta predsa len potrebuje mať pri svadobných prípravách „spriaznenú dušu“ či „pravú ruku“, ktorá jej rada poradí, pomôže či usmerní. Veď kto rozumie žene lepšie ako žena. A v tomto prípade je tou pravou nevestina družička.

Pravdou je, že pri vyslovení tohto slova, prvé, čo mi napadne, je taká typická americká družička, stojaca na obrade po nevestinej strane, s kyticou kvetov a oblečená v nemožných smiešnych šatách, ktoré niekedy pripomínajú skôr skafander. Poprípade je takýchto družičiek hneď niekoľko.

Nevesta si ju môže vybrať spomedzi priateliek, kolegýň či sestier. Vo väčšine prípadov platí, že družička je slobodná ešte nevydatá žena. Je veľmi nápomocnou pri prípravách svadby, počas svadobného dňa a v niektorých prípadoch môže aj po svadbe. Určite by nemala chýbať pri tom, čo robí nevestu krásnou – pri výbere svadobných šiat. Spolu s nevestou prekliká nekonečné množstvo webových stránok so svadobnými šatami a následne na to navštívia všetky dostupné svadobné salóny, kým nenájdu tie pravé a dokonalé. Rovnaký kolotoč sa môže zopakovať pri výbere topánok či pri výbere šiat na redový tanec, ak je súčasťou svadby. Ďalšou podstatnou úlohou by nepochybne mala byť rozlúčka so slobodou. Ale o tom v inom článku .

Najviac potrebná je družička práve vo svadobný deň. Nevestu môže sprevádzať už od samého rána. Navštívi s ňou kozmetičku a kaderníčku, pomáha jej obliecť sa do svadobných šiat, prípadne doupravuje nevestu či vyprevadí ju spolu so ženíchom k fotografovi. Ak je družička s nevestou aj pri fotení, veľmi ľahko sa môže stať, že sa na chvíľu stane fotografovou asistentkou . Ak s ňou pri fotení nie je, môže pomôcť pri vítaní hostí v dome nevesty; pripínať im “pierka” na šaty, usádzať ich či usmerňovať do doby, kým sa napríklad nezačne s nejakým typickým svadobným zvykom, ktorý je súčasťou svadobného ceremoniálu.

Družička si isto zaslúži čestné miesto počas obradu, či už je to v kostole alebo len na obrade. No po obrade je opäť potrebná jej pomoc; po gratuláciách mladomanželom zbiera kvety a kytice, poprípade svadobné dary a následne ich odnáša do áut a poprináša do svadobnej sály. Ak sa s nevestou dohodnú, môže byť opäť tou, ktorá bude svadobčanov usádzať na miesta pri stoloch, pretože nie je vylúčené, že bola pri zostavovaní zasadacieho poriadku. Pred polnocou, keď sa nevesta prezlieka do červených šiat, či počas čepčenia alebo iných svadobných zvykoch, je ona po nevestinom boku a asistuje jej pri prezliekaní. Pomáhať môže pri rozdávaní výslužky po redovom tanci. Je asi ideálne, keď družička zostáva s nevestou až do konca oslavy, kým sa hostia bavia. Pomôže mladomanželom pozbierať dary, kvety a vôbec všetko potrebné a potom im popriať dobrú noc. Alebo dobré ráno?

Družička by jednoducho mala byť tou, ktorá je neveste vždy po ruke a k dispozícii. Tou, ktorá pomôže, o ktorú sa dá po celý svadobný deň oprieť, opraví rozmazaný mejkap, vyčistí škvrnu na šatách či poutiera slzy od šťastia.

Bohužiaľ, dnes je uponáhľaná doba a tú správnu osobu, ktorá by na to všetko mala dostatok času, je nájsť veľmi náročné. Ale nezúfajte. Je tu riešenie. S týmto všetkým, ale aj ďalšími záležitosťami Vám môže pomôcť svadobná asistentka. O jej práci a všetkých výhodách Vám už napíšeme v inom článku.