Svadobné obrúčky – ako to vlastne začalo

Vyberanie svadobných obrúčok je snáď jedna z najdôležitejších rozhodnutí vo svadobnom plánovaní. Obrúčky, ktoré si pár vymení pri svadobnom sľube, sú do konca života. Samozrejme, že to nie je najdôležitejší element manželského zväzku, ale je to najdlhšie trvajúci symbol Vašej lásky.

Svadobné obrúčky symbolizujú svojím tvarom trvanie manželstva naveky, keďže kruh sa nikde nezačína a nekončí.

Podľa historikov sa prvé svadobné obrúčky objavili už v dobách, keď muži priväzovali na ruky a členky svojich žien zapletané náramky. To sa robilo, aby ich duch neuletel. Prvé obrúčky boli konopné. Museli sa pravidelne vymieňať. Diera v strede prsteňa mala svoj špecifický význam – symbolizovala otvorené dvere, bránu. Tá by mala pár priviesť k novým skúsenostiam a zážitkom. Keďže prstene z rastlín neboli veľmi trvácne, časom sa prešlo na  iné materiály – kožu, kosti alebo slonovinu. Rimania prsteňom poukazovali na vlastníctvo. Žena bola prsteňom označená ako majetok patriaci mužovi. Kresťania začali prstene pri svadbách používať okolo roku 860. Pápež Mikuláš I. prehlásil svadobné obrúčky za povinnú súčasť svadby. Gravírovanie sa však cirkvi nepáčilo, považovala to za „barbarské“. A tak sa obrúčky zjednodušili, aby naznačovali skromnosť a „spojenie dvoch sŕdc“.

Na ľavej či na pravej? Predstavte si, že niekedy sa nosili na palcoch. Rimanom vďačíme za nosenie prsteňa na ľavej ruke, pretože cez neho ide „žila lásky“ (Vena Amoris), ktorá putuje priamo do srdca. Existuje ale mnoho kultúr, v ktorých snubné prstene nosia na prstenníku pravej ruky (Rusko, Nórsko, Bulharsko, Grécko, Poľsko, Rakúsko…). Židia nasadzujú snubné prstene na prostredník a nie na prstenník.

Zlato, striebro alebo platina? Žlté zlato je najtradičnejší kov. Pre mnohých zlato je symbolom tepla a lásky v manželstve. Zvyčajne bývajú 14, 18 alebo 24 karátové. 24 karátové je najčistejšie a taktiež najjemnejšie. Biele zlato je najhorúcejším trendom. Je skoordinované medzi striebro a platinu. Platina je veľmi štýlový kov a taktiež najtvrdší. Platina je veľmi vhodná a bezpečná aj pre alergikov na kov. Nie je mixovaná s inými kovmi, a preto ju niektorí považujú za najsilnejší, teda aj najvhodnejší symbol lásky.

A na záver ešte pár zaujímavostí. Pri navliekaní svadobných obrúčok si dajte pozor, aby Vám prsteň nespadol, znamená to vraj nešťastie. Smolu zase prináša kupovanie prstienkov v piatok. A predstavte si, že v niektorých krajinách ľudia veria, že ak prstienok nesedí dokonalo na prste, prinesie to páru nešťastie.

Netreba ale veriť poverám a radšej sa tešte z vyberania takéhoto krásneho a dôležitého symbolu lásky.