Výber svadobných šiat – jedinečné chvíle či sklamanie

Azda každá z nás má vysnívaný ten deň. Deň, kedy si oblečie šaty ako princezná a bude stredobodom pozornosti. Keď si pozeráme šatičky v časopisoch či na internete, už sa nevieme dočkať tej chvíle, kedy na mieste tých modeliek budeme práve my. Keď sa v zrkadle prvýkrát uvidíme v bielom a prvýkrát si skutočne uvedomíme, že je to tu. “Sen sa stáva skutočnosťou, ja sa budem vydááávať.”

Milé dámy, v realite to nie je vždy také jedinečné. Naša kolegynka Monika sa v lete vydáva, tak sme s ňou výber svadobných šiat absolvovali a ostali sme sklamané.  Ale pekne po poriadku.

Dnes máte viacero možností, ako si vybrať svoje vysnívané svadobné šaty. Azda najbežnejším a najjednoduchším spôsobom je si ich požičať.  Otázne je, či naozaj najjednoduchším. Ak vyslovene, na základe odporúčania vašej kamarátky, nenavštívite konkrétny salón, prvé, čo urobíte je, že si sadnete za internet a vyhľadáte svadobné salóny. My sme si v Košiciach urobili zoznam 30 – tich. Najprv sme plánovali, že ich všetky prejdeme, ale je to jednoducho nereálne. Navštívili sme 6 a na základe informácií, čo sme sa dozvedeli, sme skonštatovali, že by to ani nemalo zmysel.  Zo zoznamu 30 tich za zrazu vykľulo iba 6, ktoré by sme mohli skutočne nazvať svadobným salónom (nie sú to presne tie, kde sme boli).

Čo znamená svadobný salón? Z toho, čo som sa dozvedela,  salón by mal spĺňať minimálne podmienku zapožičiavania skutočne značkových šiat od módnych návrhárov. My sme zistili, že niektoré “salóny” ponúkajú šaty z Číny, čo by nebol problém, ale uvádzajú, že sú to známe značky, a to už podľa mňa problém je. Keby ich  aspoň nezapožičiavali za tak nehorázne ceny.

A to bolo prvé sklamanie. Ako to má zistiť nevesta, keď si šaty vyberá raz v živote? Ako má dotykom zistiť, či ide o skutočnú kvalitu? A čo je najhoršie, nikde Vám neprezradia, o ktorý “salón” sa jedná, aj keď ako konkurenti to majú celé preskúmané. Musíte ísť vylučovacou metódou. Ja to tu tiež nenapíšem, aby to niekto nezobral ako ohováranie. Moja rada, medzi riadkami,  ak si vyberáte svoje svadobné šaty v Košiciach, sústreďte sa na salóny na Hlavnej ulici.

Mimochodom, momentálne salóny majú najlepšiu skúsenosť s modelmi z USA. Oceňujú strihy, ktoré naozaj sadnú neveste a majú v nich krásnu postavu. Okrem  šiat z Ameriky majú aj modely z Austrálie, Talianska, Španielska či Francúzska.

Áno dámy, možno si teraz poviete: značkové šaty sú pridrahé. Ja som si to predtým tiež myslela.

Tak poďme na to logicky. Stačí si to len spočítať. Napríklad, povedzme, že sa chystáte kúpiť si  šaty na Ukrajine. Takže cesta tam a späť, okrem šiat potrebujete aj závoj, bolerko, rukavičky, taštičku. Prípadne šaty treba upraviť na mieru. Ďalej si musíte zabezpečiť ozdobu na auto, vankúšik pod prstienky, dáždnik na fotenie – toto všetko kvalitné salóny ponúkajú v cene. Ďalej šaty potrebujete vyžehliť – ja by som si sama na to netrúfla (vypálená diera nie je inn :))), a ak sa fotíte v iný deň, tak okrem žehlenia ich potrebujete dať aj vyčistiť. A ak si to celé spočítate, je tá cena skutočne nižšia? A to nehovorím o farbe a kvalite materiálu. Napríklad, či je použitý kvalitný materiál zistíte tak, že ak sa v šatách hýbete, ony “nešuštia”.  Čo sa týka farby, viem o neveste, ktorá si nevedela zohnať závoj vo farbe šiat. Jednoducho vždy bol medzi šatami a závojom kontrast. Napriek tomu sú aj nevesty, ktoré sú naopak spokojné. No ja ich poznám veľmi málo.

No vrátim sa späť k našim salónom. K šatám som sa už vyjadrila, ale napíšem, čo nás sklamalo ešte viac. Jednoducho to bol prístup ku zákazníkovi. Aj Vás vie naštvať, keď sa k Vám správajú, ako keby ste ich otravovali?  A aj keď navonok vystupujú, že všetko je krásne, ale cítite z nich, že jediný ich cieľ je zabookovať šaty? Prečo by takého niečo mala nevesta prežívať vo chvíľach, ktoré sú pre ňu jedinečné?! Asi sme mali šťastie, ale v poslednom salóne, ktorý sme navštívili, sme si napravili mienku. Pocítili sme, ako to má presne fungovať, úžasná obsluha, z ktorej cítite úprimnosť, poradia Vám, to sa Vám hodí a toto nie, vysvetlia prečo, majú obrovský výber, aj cenovo dostupnejšie modely; jednoducho celé to bolo tak, ako sme si vysnívali.

Na záver môj názor. Ak si plánujete skúšať svadobné šaty, nehľadajte na internete, ale opýtajte sa svojho okolia, nech Vám salón odporučia, povedia názor a skúsenosť,  vytipujte si max.3, kam pôjdete a hlavne si zoberte osobu, ktorá je k Vám úprimná a povie Vám na rovinu, ako v šatách vyzeráte. Nechajte si poradiť aj od obsluhy, ale človek, ktorého poznáte, Vám predsa nebude klamať.

K výberu svadobných šiat sa ešte určite vrátim, lebo je to rozsiahla téma, a priblížim Vám aj inú možnosť…. ale o tom už inokedy.

Želám Vám, aby výber tých Vašich vysnívaných šiat bol nezabudnuteľným zážitkom  a nie sklamaním.