Nájdeš tam toho svojho?

Určite aj vy máte niekedy chvíle, keď ste frustrovaný zo všetkého naokolo, ale stačí, že niečo zažijete a znovu sa na svet začnete pozerať ružovými okuliarmi.

Pre mňa takým zážitkom bolo stretnutie fotografov a kameramanov. Ako hlavný organizátor Mirko Orban (OMPresent) hovorí: “Kto na tomto stretnutí nie je, akoby vo sfére Foto&Video ani nebol.”  Samozrejme, že to hovorí zo žartu. No účasť si aj tak musíte zaslúžiť.

Ja si o to väčšmi vážim, že som pozvánku dostala aj ja, pretože som tam bola asi jediná, ktorá nevedela, čo je clona, ISO či expozičný čas.  No som si 100 % istá, že sa chalani bavili o foťákoch :).

Tento ročník bol najpočetnejší (48), no predpokladám, že si mnohí zo zúčastnených  ani neuvedomovali, že už ide o 11. stretnutie.

Celé to začalo ešte v roku 2005, keď  si 7 statoční (Mirko Orban, Eugen Bernáth, Gaba Zigová, Laco Bachman, Marián Takáč a Ferko Kollár) spolu v ateliéri hádzali šípky a jedli pizzu. Podľa mňa vtedy ani len netušili, že sú to začiatky úžasnej tradície.

Ale… vrátim sa späť. Prečo bolo pre mňa to stretnutie zážitkom?

V prvom rade zistením, že prevažnú väčšinu v tomto fachu tvoria muži. Na celom stretnutí sme boli 4 ženy (ja dokonca nefotím), no nemajte zážitok z toho, že dookola máte 44 mužov :).

Po ďalšie to bolo vytvorenie rekordu – Najväčšia koncentrácia  fotografov a kameramanov na m2.

No, čo ja považujem za absolútnu výnimočnosť, a týmto skladám klobúk všetkým zúčastneným, že aj napriek tomu, že sú si navzájom “konkrurenciou”, nemajú problém si navzájom poradiť, porozprávať sa o vlastných skúsenostiach a týmto sa spoločne posunúť dopredu.

Videli ste niekedy, aby majitelia susediacich podnikov išli spolu na pivo a nieto ešte si radili, čo v biznise funguje lepšie?

Pôsobím ako svadobná organizátorka a mojou prácou je zabezpečovať pre nevestu aj fotografické či video služby.  Vzhľadom na to mám aj hrubý prehľad o profesionáloch z tejto brandže. Poznám ich prácu, povedala by som, že som poznala mená a fotografie k nim “priradené”.  Vďaka tomuto stretnutiu sa mi však podarilo priradiť k menám aj tváre.

Mala som možnosť spoznať týchto úžasných ľudí aj z opačnej strany objektívu.

Podať si ruku (a keďže som žena aj vybozkávať sa :)) napr. s Palkom Delejom, Peťkom Suľovským, Ferkom Liptákom, Alenkou a Marekom Lukackovcami, Martin F. Grančičom a ďalšími.

Samozrejme na stretnutí boli aj tí, s ktorými som už na svadbách mala možnosť spolupracovať. Napr. spomeniem Slavka Halapiho (toho musíte mať radi už z princípu), Mareka Bernáta, Zdenka Bernáta, Tomáša Mačeja, (všetci traja z Video pre teba), Radka Sklenára.

Spoznala som ďalších, o ktorých sa priznám, som ani nevedela, no ich tvorba sa mi zapáčila: Radko Cerula, Mirka a Rocky Puchert (UPstudio), Daniel a Aďo Jenčo, Maruška Jeňová Ihnátová (všetci traja Cube Art Pictures z Vranova), Marek Zalibera, Ľuboš Krahulec.

Na stretnutie k nám pricestovali až z “ďalekého” Česka: Martin Cigánek, Tomáš Fraus, Petr Kovář.

Väčšinou rozprávam o fotografoch, no spomeniem aj kameramanov : Riša Čecha, Mareka Pipu, s ktorými som debatila pri našom stole.

Ďalej tam boli: Michal Lichner, Vlado Vančík, Marek Biskup, Jozef Plančár, Viktor Hergott, Michal Kotora (Video pre teba), Laco Zamba, Marcel Závodný, Peter Krbaťa st.

Doplním aj mená fotografov, s ktorými som v ten večer nemala príležitosť sa viac porozprávať: Ivan Osikurra Vojtek, Alex W. Kiss, Martin Krystynek, Ondrej Meitn Molčák, Jozef Kadela, Peter Vojtaško, Rudo Madár, Zdeno Lipták, Peter Krbaťa ml., Laco Mláka a v neposledom rade spoluzakladatelia Eugen Bernáth a Ferko Kollár.

Všetci vyššie spomenutí sú naozaj zaneprázdnení ľudia, veď svadieb je každú sobotu neúrekom. Navzájom sa poznajú, no počas roka sa majú možnosť stretnúť iba pri východe z kostola a neviem, či si vôbec stihnú podať ruku.

Kvôli tomu dávam tomuto stretnutiu prívlastok Foto&Video SVIATOK, deň, kedy sa všetci stretnú bez foťákov a kamier, dajú si pohárik a užívajú si perfektný večer, na ktorý môžeme celý rok spomínať. Tento rok to pripadlo na utorok,  9.februára.

Veľký podiel na úžasnej atmosfére mal  jeden z najlepších podnikov, ktoré som za posledné obdobie navštívila.

DVA DVE – taste&enjoy by KubBo Select – unikátny priestor pre ochutnávanie.

Hneď na začiatku nás privítal sám pán majiteľ, predstavil nám podnik a následne odovzdal slovo odborníkovi, ktorý nás zasvätil do sveta whisky. Dostali sme “vlastného škóta”, ktorý nám bol k dispozícii celý večer a mohli sme ochutnávať výber z toho najlepšieho. A vyzdvihnem aj obsluhu, ešte sa  ma nikto nikde neopýtal, či mám rada nealko pivo horkejšie alebo sladšie. A to už ďalší koment nepotrebuje.

Pevne verím, že ak budem celý rok dobrá, tak ma Mirko Orban znova pozve a že sa aj táto mini 50 členná skupinka rozrastie o ďalších členov, o ktorých Vám budem môcť povedať.

Minimálne viem o jednom, keďže Maruška Jeňová Ihnátová prišla na stretnutie s bruškom a v apríli privedie do sveta fotografov ďalšieho profíka. Všetci držíme palce 🙂