Predmanželská panika

Aj vám sa už blíži termín Vášho veľkého dňa? Máte zrazu čudné obavy či dokonca strach? Dalo by sa povedať, že je to strach z manželstva alebo to pramení z pocitu, že je to navždy a či Váš vyvolený je vôbec ten pravý?

Pre niektorých ľudí je manželstvo len papier a nevidia rozdiel v ich živote pred a po uzavretí manželského zväzku. No myslím, že väčšina ľudí považuje manželstvo za veľký krok vo svojom živote. Je to Váš záväzok na celý život, a preto je normálne, že človeka pochytí tento stav.

Určite ste sa aj vy vo svojom okolí stretli so staršími pármi, ktorí sú manželmi 40 – 50 rokov, ba dokonca aj viac. Ja sa vždy vtedy zamyslím, aké je to krásne „vydržať“ v jednom vzťahu také dlhé roky s jedinou osobou po svojom boku. Rozmýšľam, čo je ich „receptom“ na šťastné manželstvo či na dlhoročné spolunažívanie.

Aby som aspoň trochu zmiernila Vaše predmanželské obavy, opýtala som sa práve na ich názor a požiadala o pár múdrych rád.

Treba si uvedomiť, že svadba absolútne nič neznamená pre dobré manželstvo. Je to len právna záležitosť s krásnou ceremóniou popri tom.  Bohužiaľ, ako som veľakrát videla, mladý pár sa po svadbe začne správať, akoby boli na konci cesty. Pociťujú také uspokojenie. Ženy sa prestávajú o seba starať, prestávajú sa líčiť či pekne obliekať (no ako to bolo na začiatku? aké to bolo na prvom rande?). Muži sa tak isto prestávajú snažiť, bojovať o ženskú priazeň, veď už ju majú “istú” doma. Má to byť práve naopak. Svadba je začiatok cesty, kde okrem spomínaných vecí pribudnú ďalšie. Netreba už teda uvažovať nad tým, či je “ON” ten pravý alebo, že s “ŇOU” to bude na celý život, ale skôr treba  uvažovať nad tým, čo urobím “JA”, aby bol partner či už vlastne manžel so mnou šťastný. Aká mám byť osoba , aby som bola tá pravá a chcel ten život prežívať len so mnou.

 pani Janka

Druhého človeka milujeme celého. So všetkými pozitívami i negatívami. Ak máme radi iba jeho kladné stránky, milujeme ideál a nie reálneho partnera. Nezabúdajte, že manželský partner je darom, preto ho treba obdivovať a chrániť si ho. Muža charakterizuje sila, preto má predstavovať záruku istoty ako manžel aj ako otec a žena by sa mala  pri ňom cítiť v bezpečí. Šťastní manželia by určite nemali zabúdať na dotyky, bozky, objatia, komplimenty, prekvapenia či milé slová. A to kedykoľvek a kdekoľvek.

                                                                                                                                     pani Vierka

Krásne to vystihol francúzsky herec Jean Gabin:

„Manželstvo nie je hotový dom, ale budova, ktorú musíte sústavne stavať a opravovať.“

V partnerskom živote je potrebné sa zamerať na to, čo milujeme. Šťastné manželstvo neznamená, že manželia nemôžu mať rozdielne názory. Všade občas dôjde k hádkam a sporom. Spoločná manželská cesta je kľukatá a sú na nej nebezpečenstvá. Môžu to byť sklamania, či „skratové“ konania. Každý deň prináša so sebou rozhodnutie pre lásku a proti nej. Láska je však voľba, ktorú si možno vybrať. Dôležité je, aby sa spolu hľadalo, spolu nachádzalo a spolu aj akceptovalo. Dôležité je vedieť tolerovať a brať slabšie stránky partnera ako jeho súčasť.


Takže, milé nevesty, zabudnite na predmanželskú paniku a zamyslite sa nad slovami tých, ktorí majú čo povedať. Veď od ich svadby uplynulo už toľko rokov a ešte veľa krásnych majú pred sebou.