Svadobná cesta

Je na čase zahodiť za seba všetky starosti a zhon okolo svadby a konečne si oddýchnuť. Je čas na dospanie prebdených nocí a užívanie si, veď už ste niekde mimo toho všetkého. A hlavne, že už je to iné, lebo ste manželia.

Na plánovanie svadobnej cesty si doprajte čas. Vyberte sa do cestovnej kancelárie alebo oslovte svoju svadobnú asistentku vopred a poinformujte sa o možnostiach výberu svojich medových týždňov.

Množstvo párov vyhľadáva špeciálne balíky pre mladomanželov, čo sa týka hotelov či rezortov. Hádam všetci “čerství” manželia hľadajú súkromie, romantiku, relax, odpočinok, pestrý podmorský život na šnorchľovanie, no nájdu sa aj takí, čo si vyberú lyžovanie na horách. V dnešnej dobe je výber veľmi veľký. Môžete si vyraziť do neprebádaných miest a  nájsť niečo špeciálne pre Vás. Svet je plný pamiatok a keď ste bádateľský typ, tak určite schmatnete slnečné okuliare, fotoaparát, mapu a šup do Benátok, Florencie, Verony, Budapešte či Viedne.

Myslite aj na počasie, aby ste potom neboli sklamaní v tej ktorej destinácii z upršaného týždňa. Ak plánujete cestovať na jar, najideálnejšie sú krajiny s Jordánskym morom, Dubai, Cyprus, Kalifornia, Maroko a Maurícius. V lete sú skvelým výberom Taliansko, Sardínia, Grécko či Grécke ostrovy. V jeseni si vyberajte Barbados, Srí Lanku, Brazíliu, Mexiko, Peru či Tenerife. Na zimu sú perfektné destinácie Havaj, Južná Afrika, St. Lucia či obľúbené Maledivy.

    Najčastejšie si mladomanželia vyberajú destinácie ako Maurícius, Seychely, prípadne Maledivy, Srí Lanka, Kuba, pretože tu hotely poskytujú atraktívne zľavy z ubytovania pre nevestu, od 20% až do 100%.

Obľúbený je však aj grécky Peloponéz, ktorý je veľmi romantický a v dnešnej dobe hotelové komplexy poskytujú všetky služby tak, aby mladomanželom mohli vyhovieť. Až 70% klientov volí dovolenku po svadbe, ale stále sa nájdu páry, ktorý si vyberajú predsvadobnú cestu.

Väčšina svadobných ciest je formou all inclusive. V niektorých prípadoch sú priplatené i nadštandardné služby ako súkromný wellness, romantická večera vo dvojici a iné. Ale samozrejme, že sa predávajú aj dovolenky s polpenziou.

Každá svadobná cesta je svojim spôsobom špecifická a podmienky iné. Napríklad klienti cestujúci na Maledivy túžia po romantickom oddychu, zatiaľ čo na Mauríciu novomanželia radi podnikajú výlety po ostrove. Výnimkou nie sú ani dobrodružnejšie cesty na Srí Lanku, Fidži, Bali či do Thajska. Takmer všetky hotely na Mauríciu a niektoré na Seychelách a Maldivách ponúkajú spomínané atraktívne zľavy z ubytovania pre nevestu 20% – 100%, ktoré sa určite oplatí využiť. Ostatné hotely a destinácie ponúkajú aspoň romantickú výzdobu izby, košík s pochutinkami, masáž, kúpeľ s lupeňmi ruží, obedy zdarma a iné hotelové darčeky.          

Nezabudnite na veľmi podstatné záležitosti, ktoré je potrebné vybaviť pred odchodom:

 • nahlásiť dovolenku do zamestnania (samozrejme včas)
 • ak máte deti, postarať sa, kde budú: či pôjdu s vami, alebo sa o nich postarajú starí rodičia alebo niekto z priateľov
 • ak máte štvornohých miláčikov, treba premyslieť, kto by ich mohol opatrovať
 • pri vybavovaní dovolenky dbajte na to, či uvádzate správne priezvisko (dobré by bolo poinformovať sa vopred v cestovke)
 • aktualizovať cestovné doklady s novým priezviskom. Overiť platnosť pasov.
 • ak cestujete do exotických krajín, zistite si potrebné očkovania (na web stránke www.faneba.sk sa dozviete všetko potrebné)
 • cestovné poistenie pre prípad storna zájazdu
 • ak cestujete do krajín, kde sú potrebné víza, tak je nutné vybavovať si ich vopred.

Pri tom všetkom vybavovaní a balení nezabudnite tieto dôležité doklady:

 • letenky
 • pasy
 • sobášny list aj v anglickom jazyku (vyžadujú to najmä hotely)
 • voucher, pokyny a zoznam exkurzií
 • medzinárodný vodičský preukaz
 • preukaz poistenca a doklad o cestovnom poistení
 • cestovný itinerár s adresami a telefónnymi číslami do hotela, leteckej spoločnosti, požičovne áut, turistických informácií, zdravotnej pohotovosti a Vašej cestovnej kancelárie.
 • cestovný sprievodca, mapa
 • hotovosť
 • platobné a kreditné karty
 • cestovné šeky.

Téma výberu svadobnej cesty je veľmi rozšírna, preto sa jej budeme venovať aj v ďalších článkoch. Veľmi radi Vám priblížime tie najnavštevovanejšie rezorty s podrobnejšími informáciami o každej z nich. Či už budete riešiť takú alebo onakú destináciu, či už vyberiete polpenziu alebo all inclusive, pamätajte však, že najdôležitejšie je, že trávite spolu čas oddychu a užívate si prítomnosť milovanej osoby.

 

Veľmi pekne ďakujem za odpovede

Ing. Zuzane Halušovej z CK Aquamarina         a           Mgr. Rebeke Petreje z CK Deluxea

www.aquamarin.sk                                                                          www.DELUXEA.sk